Prodej domu změněn v noční můru

Jak se z počátku klidný prodej domu zvhrl v děsivou noční můru!

Jestli máte rádi napínavé příběhy, ve kterých nakonec přeci jenom zvítězí dobro nad zlem, tak snad raději ani nečtěte dál. Tento příběh totiž nekončí happy endem. Pojednává o tom, jak se  na počátku jednoduchý prodej domu otočil v situaci, kterou si ani v nejděsivějších snech nechcete připustit.

O prodej domu se Vám postaráme

Jak už to tak bývá, když se starší manželé rozhodli prodat svůj dům, vyrojilo se najednou spousta realitních makléřů. Všem jim vzkázali: „Jsme nedůvěřiví senioři, takže nikomu nic nepodepíšeme. Když ale budete mít kupce, který Vám zaplatí provizi, klidně ho přiveďte.

Nabídka s prodejem domu se tak objevila v inzerci u mnoha realitních kanceláří bez jakékoliv smlouvy o zprostředkování.

Máme kupce

Po čase se objevil zájemce, který si majitel vyhledal sám. Pravděpodobně na základě inzerce realitek. Vypadal seriózně. Tvrdil, že nechce platit žádné realitce zbytečné peníze, má vlastního právníka, který napíše kupní smlouvy a má hotovost. Ideální!

Kupec souhlasil s rezervačním poplatkem 10 000Kč pro prodávající. Ústně se dohodli, že peníze za dům pošlou rovnou prodávajícím, jakmile bude zahájen převod na katastru. Také zájemci souhlasili, že dům přeberou později, aby prodávající měli čas zaplatit nový domov a přestěhovat se.

Až potud vše vypadá skvěle

Prodávající bude mít peníze a dostatek času na přestěhování. Kupujícímu to nevadí, protože ušetřil. Bylo však nutné vše navázat tak, aby naši senioři (omlouvám se, za to pojmenování, ale pro lepší orientaci :)) měli včas peníze na zaplacení nového domova a dostatek času si nové bydlení upravit tak, aby v něm mohli pokojně a spokojeně bydlet.

K tomu jsme jim měli dopomoci my, vybraná nemovitost totiž byla v naší nabídce. Po ujištění, že dohoda mezi prodávajícími a kupujícím je daná a rizika jsou v podstatě minimální, jsme začali řešit prodej domu mezi naším klientem a seniory.

Jaký to byl omyl, začíná časové drama a stresové situace

Dnem zaplacení rezervace 10.000Kč to vše startuje

1. týden:

Všichni jsou v klidu. Senioři podepisují kupní smlouvy u naší RK v domnění, že do 14 dní mají peníze za jejich dům. Termín na zaplacení nastaven na 1 měsíc od podpisu. Dohodne se předání domu a naplánují se práce, které je na domě nutné udělat před nastěhováním.

2. – 3. týden:

Začínají komplikace. Právník od kupujícího domu seniorů, který má připravovat smlouvy je 14 dní na dovolené. Pořád je ale čas vše stihnout.

4. týden:

Právník po návratu z dovolené je zahlcen prací. Psát smlouvy zadarmo, nebo za směšný peníz pro kamaráda je až na poslední koleji. Teď řeší soudy a spory, které z jeho pohledu spěchají a jsou zaplaceny.

5. týden:

Senioři mají první verzi kupní smlouvy. Po přečtení jsou zděšení. Jednostranně nevyvážená smlouva ve prospěch kupce a hlavně termín zaplacení peněz za jejich dům do 5 dní po zápisu nového majitele v katastru nemovitostí.

Nyní je již jasné, že tak nestihnou naplnit své závazky na zaplacení kupní ceny za nový domov. Začínají běžet ochranné termíny ve smlouvě.

6. týden:

Kupující stále tvrdí, že peníze uvolní po zahájení vkladového řízení. Právník ale striktně trvá na vyplacení kupní ceny, až po provedení vkladu. Naši senioři jsou v pasti. Podepisují kupní smlouvy na prodej jejich domu s vyplacením kupní ceny po provedení vkladu. Opět ústní dohoda s kupujícím, že podepíší dodatek, který peníze uvolní dříve.

 

8.-10. týden:

Probíhá vkladové řízení. Senioři jsou ve stresu. Kupující se zapírá, tvrdí že je v Praze v léčebně s dítětem. Senioři stále nemohou pracovat na novém domě a začínají naskakovat smluvní pokuty za nedodržení termínu zaplacení kupní ceny. Stále se snaží domoci peněz dříve.

11.týden:

Konečně mají peníze za prodej svého domu a platí kupní cenu za nový dům.

12. týden:

Senioři přebírají klíče od nového domova.

Výsledek: 2 měsíce zpoždění a pokuta za nezaplacení kupní ceny

Pokuta se nakonec promíjí. Horší je to zpoždění. Kupovaný dům opravdu potřebuje nutně dodělat koupelnu, elektroinstalaci, topení. Na 1 měsíc spousta práce.

Komplikace s rekonstrukcí a stěhováním

Jak už to bývá, sehnat narychlo schopné řemeslníky je problém. Takže stěhování naplánováno s 14denním zpožděním oproti datu předání v kupní smlouvě. O zpoždění všichni vědí.

Přichází osudová chyba

Kupující tvrdí, že se nic neděje. Jen aby byla dodržena smlouva, uděláme papírové předání v den podle kupní smlouvy. Jenže tentokrát senioři skutečně naletěli.
Domluvila se hodina předání. Kupující přinesl předávací protokol připravený právníkem, v kterém bylo napsáno „Veškeré movité vybavení, které zůstalo k datu předání v předávaných nemovitostech se stává majetkem přebírajících“.

Stále důvěřiví senioři předali sadu klíčů. Podepsali předávací protokol a odjeli pracovat na novém domě.

Nastává zděšení a panika

Senioři se večer vrací a zjišťují, že jejich starý dům má vyměněny klíče. Nemohou se dostat pro léky, v domě uzavřen pes a kočky. Volají kupujícímu. Přijíždí jeden jeho zástupce.

Dům otevře, dá jim chvíli na vyvedení psa, vzít si pár osobních věcí a dům opět uzamyká. Senioři nemají kde spát. Do starého domu mají zamezený přístup a do nového vzdáleného 35 km se již nemají jak dostat. Uchyluje se ke krajnímu řešení. Snaží se přespat ve svém starém domě.

Kupující, jako by na to čekal a volá polici, že se někdo snaží vniknout do jeho nového domu. Policie je povinna konat a senioři se ocitají v temné noci na ulici. Naštěstí se mu podaří přesvědčit bývalé sousedy, aby u nich mohli přespat.

Do starého domu až třetí den

Kupující jim umožnil, aby si v jeden den odvezli zbylé osobní věci. Když senioři vejdou do starého domu, cítí se jako by je někdo vykradl. Chybí televize a další hodnotné vybavení domu. Na otázku, kde jsou naše věci, dostávají odpověď: „Ale takto to tady přeci vypadalo v době předání!“

Přichází další rána

Na adresu nového domova přichází obálka s pruhem. Samoprodejci jsou předvoláni na policii. Je na ně podáno trestní oznámení za vniknutí do jejich starého domu. Toto bude mít ještě dohru, která neskončila. Jestli skončí až u soudu zatím není jisté. Ale rozhodně už teď je to hodně škaredé.

Závěrem

Vím, že je to extrémní případ, ale poučení je zde zřejmé.

  • Pokud jedna ze stran má svého právníka, tak je časté, že mu nadržuje. Vidina úspory za právní servis u třetí nezávislé strany se pak může výrazně prodražit. V tomto případě má i dohru s policií a hořkost v ústech se ponese hodně dlouho. Pokud už jste se rozhodli prodat si nemovitost sami, vyberte si nezávislého právníka, který se specializuje na obchodní právo a má zkušenosti s převody nemovitostí. Lidé si neuvědomují, že advokáti jsou jako lékaři. Jsou lékaři obvoďáci, kteří léčí rýmičku. Když ale objeví problém, pošlou Vás ke specialistovi. A určitě se slepákem nepůjdete na oční. Stejně je to s advokáty a právníky. Když se budete soudit o děti, nenecháte se zastupovat právníkem, který je skvělý na trestní, nebo majetkové právo. Budete chtít specialistu na rodinné právo.
  • Další ponaučení je také zřejmé. Stále jsou lidé, kteří naslibují, jen aby se Vám zavděčili. Pokud ale dojde na lámání chleba, ústní dohody padají velmi rychle.
  • Než něco podepíšete, důkladně si to přečtěte. Pokud tomu nerozumíte, nepodepisujte. Nechte si to třetí stranou vysvětlit ať víte, k čemu se zavazujete.

Proto realitní kanceláře mají nasmlouvány právní specialisty, kteří mají za sebou stovky a možná i tisíce případů s prodejem nemovitostí. Jejich zkušenosti Vám pak zaručují kvalitu a vyváženost smluv a umění řešit krizové situace.

Věnujte tedy dostatek času výběru specialisty, ať už z řad realitních makléřů či právníků. A chcete-li se věnovat něčemu jinému než prodeji nemovitosti a přesto vědět, že o prodej bude dobře postaráno, tak si pročtěte tuto stránku a poté mě kontaktujte. 😉

Co všechno je pro PRODEJ NEMOVITOSTI BEZ REALITKY nutné zajistit, aby to neskončilo FIASKEM

Nenechávejte nic náhodě a stáhněte si ZDARMA svůj návod a seznam věcí, na které NESMÍTE zapomenout!

Následující

O autorovi

Lukáš Hrdina | Hrdina realitní doby je realitní makléř a poradce. Již šestým rokem pomáhá lidem zjednodušit život při prodeji jejich nemovitosti, aby bez větší námahy a starostí prodali rychle, bezpečně a s co největším ziskem. Je autorem elektronické knihy "Vytvořte z Vaší nabídky MAGNET na zájemce" a v dubnu 2016 spustil 1. internetovou Realitní TeleVizi, kde poskytuje návody, jak se zorientovat na realitním trhu.