Hypotéky zdražují

Hypotéky v dubnu zdražují. Odrazí se to na cenách nemovitostí?

Hypotéky zdražují. Takové tvrzení vás zřejmě nepřekvapí. Každého z nás v této souvislosti asi napadne, že bude mnohem těžší koupit si nemovitost a proto by měly právě ceny nemovitostí klesat. Jak to tedy bude od dubna 2017, kdy banky zpřísnily podmínky pro získání hypotečního úvěru? Vyplatí se počkat si a koupit nemovitost až v létě?

Dost bylo levných hypoték! Zdražíme!

Kdo se trochu zajímá o realitní či finanční trh, asi tuto situaci předpokládal. Často již bylo téměř neúnosně, za jakých podmínek se banky předháněli, aby hypotéku klientovi poskytly.

Česká národní banka řekla dost. Úzce to souvisí také s novelou zákona o spotřebitelských úvěrech. Bankovní instituce dostaly doporučení, jakým způsobem mají poskytovat hypoteční úvěry klientům.

Jak to tedy bude s hypotékami nyní?

Ještě nedávno bylo vcelku běžné, že vám banka půjčila všechny peníze, které jste potřebovali ke koupi nemovitosti. Stačilo, aby odhadce potvrdil kupní cenu a vy jste byli pro banku dostatečně „bonitní“ (chodilo vám dost peněz na účet ;)).

Dnes už to tak není. Dnes vám banka poskytne úvěr ve výši maximálně 90% zástavní hodnoty. A chcete-li výhodnější podmínky, musíte ze svého vytáhnout ještě víc peněz. Konkrétně 20% hodnoty nemovitosti.

Příklad:

Kupujete nemovitost za cenu 2.000.000,- Kč. Její zástavní hodnota byla také stanovena na 2 miliony.

Banka vám půjčí maximálně 1.800.000,- Kč, zbytek musíte doplatit jinak. Musíte zkrátka prokázat vlastní zdroje. Zatím to lze řešit dalším neúčelovým úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření. Tato možnost ale dle mého také nebude platit věčně. 😉

A chcete-li od banky lepší (výhodnější) úrokovou sazbu, musíte do kapsy sáhnout ještě hlouběji. Za zvýhodněných podmínek vám banka půjčí maximálně 80%. V našem případě tedy 1.600.000,-.

16 NEZBYTNÝCH kroků, kterými si musíte projít, aby PRODEJ NEMOVITOSTI neskončil FIASKEM!

Prodáváte nemovitost? A jste si 100% jistí, že myslíte ÚPLNĚ NA VŠECHNO? Nenechávejte nic náhodě a stáhněte si ZDARMA seznam věcí, na které NESMÍTE zapomenout!

Odrazí se to na cenách nemovitostí?

Můj názor je takový, že neodrazí. Alespoň ne do té míry, že by najednou ceny domů či bytů rapidně klesaly.

Mám pro své tvrzení dva argumenty.

Za prvé poptávka stále abnormálně převyšuje nabídku. Často se mi stává, že si klienti na prohlídkách stěžují, kolik měsíců už hledají a stále nic a nic najít. Všichni potřebujeme někde bydlet a nemovitostí na prodej je stále méně a méně. A tato situace se podle mě jen tak nezmění.

A za druhé. Úrokové sazby byly nyní na takové hranici, že níže už to snad ani nešlo. A zdražení, co se sazeb týče, zatím není nějak dramatické.

Velmi bude také záležet na postoji samotných bankovních ústavů. Nyní máte totiž možnost 1 x ročně uhradit až 25% svého dluhu a to bez jakýchkoli sankcí.

Až čas ukáže, zda to budou klienti využívat a v jaké míře. Jestli by to bylo v míře pro banky neúnosné, čekal by nás pravděpodobně dramatičtější nárůst úrokových sazeb. Ale to uvidíme až později.

Dnes musíme počítat „pouze“ s tím, že nám banka již celou částku nepůjčí.


Líbil se Vám článek? Nenechávejte si ho pro sebe a sdílejte ho s přáteli.

Není Vám cokoliv jasné? Nebo potřebujete pomoct při financování či prodeji nemovitosti? Tak mi zavolejte nebo napište.

Následující

O autorovi

Lukáš Hrdina | Hrdina realitní doby je realitní makléř a poradce. Již šestým rokem pomáhá lidem zjednodušit život při prodeji jejich nemovitosti, aby bez větší námahy a starostí prodali rychle, bezpečně a s co největším ziskem. Je autorem elektronické knihy "Vytvořte z Vaší nabídky MAGNET na zájemce" a v dubnu 2016 spustil 1. internetovou Realitní TeleVizi, kde poskytuje návody, jak se zorientovat na realitním trhu.

Zanechte komentář:

Zanechte komentář: